Kur largohesh pa lënë gjurmë

Kur largohesh pa bërë zhurmë

Nga ç’farë do më shumë se veten,

Nuk e di në ke lënë gjurmë,

Por e di se ç’gjurmë të mbeten.

Shoqe e ngushtë, mike e shtrenjtë,

Që s’gënjen kur thotë të dua,

Por që hesht! Dhe vret në shenjë!

Pa qëllim! Por pa gabuar!

Shoqe, që njeh gjurmën tënde,

Dhe pse fshihet nën këmishë,

Por që s’flet për ç’ke në mëndje!

Por që s’tregohesh e brishtë!

Si i zhdukuri pa gjurmë,

Që vetëm ai e di vendndodhjen,

Mbetën ato që lashë unë

Në ato që ti s’tregoje.

Nuk e di në kam lënë gjurmë,

Por e di se çgjurme më mbetën

Nga kur ika pa bërë zhurmë

Nga ç’desha më shumë se veten.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s