Kështu ndodh kur të merr malli

Kështu ndodh kor të merr malli…

I hedh dhe një sy albumit,

Të qëruar nga ato që falen;

Duke shpresuar të ringjallen

Çastet e para, por jo të fundit.

Kështu ndodh kur të merr malli…

 Disa gjëra janëharruar.

Ca pika ndjekin njëra-tjetrën

Derisa të puthin mjekrrën

Dhe turbullojnë për të qetësuar.

Kështu ndodh kur të merr malli…

Disa skena rixhirohen

Dhe besohen si të vërteta,

Ndërsa xhirimet e vjetra

Priten dhe hidhen; harrohen.

Kështu ndodh kur të merr malli…

Gjenden ca justifikime

Pse s’u thanë a bënë ca gjëra.

Ruhet një pjesë nga e tëra,

Tjetra është me korrigjime.

Sepse s’na pëlqen të vuajmë,

Sepse s’na pëlqejnë dështimet,

Ndaj, në kujtimet që ruajmë

Mundohemi të fshijmë gabimet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s