Demokraci është të gjuash me gurë!

Cdo medalje ka dy ane, por njeriu nuk mund te kete dy fytyra, njeriu duhet te mbaje qendrim dhe te mbash qendrim do te thote edhe te flasesh neper forume, edhe te shash qeverine, edhe te dalesh neper demonstrata EDHE TE GJUASH ME GURE, EDHE TE DJEGESH KRYEMINISTRINE.

Si sa che la gente dà buoni consigli
sentendosi come Gesù nel tempio,
si sa che la gente dà buoni consigli
se non può più dare cattivo esempio.

Dihet qe njerezit japin keshilla te mira,
E ndjehen si Jezusi ne kohen e vet.
Dihet qe njerezit japin keshilla te mira,
Kur nuk japin dot me shembull te keq.

Kete po ben dhe shoqeria civile, edhe Gandistet, pacifistet e -istet e tjere, po japin keshilla se cfare duhet bere, si duhet bere dhe kujtojne se e kane pastruar ndergjegjen duke bere pergjithsime moraliste e edukuese. Por per t’i bere ne praktike? A jo, se ketu prit pak, ne ju dhame keshillat dhe ju treguam se ku duhet arritur, tani rrugen gjejeni vete se mua nuk me interesojne partite e politika. po kur dalim ne rruge per te gjetur rrugen tone? A, prit, se nuk i gjuhet policise, nuk sulmohet kryeministria, nuk digjet kryeqyteti.
Ju, miqte e mi, keni zgjedhur kohen e gabuar per te qene te paanshem, per te qene pacifiste e per te dhene keshilla. Ajo qe duhet te kuptoni eshte qe duhet veprim, se per te folur flet edhe nje gjyshe qe thur triko, por ajo e ka ta pamundur te veproje.
Lerjani keshillat gjysheve, merrni gurin tuaj dhe hidjani atyre qe ju pijne gjakun, nxirreni te keqen nga vetja, ne cdo shesh ku thirret nje demonstrate kunder tiranise. Keshtu dhe vetem keshtu do t’a pastroni ndergjegjen nga llumi ku jemi zhytur te gjithe e vetem keshtu do t’a shpetoni shpirtin tuaj nga faji i perjetshem i indiferentit, i toleruesit te krimit, i heshtesit para fatkeqesise e i dashuruesit te xhelatit te vet.

Une per vete e kam bere zgjedhjen time, do t’a hedh gurin tim, do t’a hedh me sa fuqi te me kete krahu.
Nese ai gur do te duhej te perplasej me gardhin e policise, ky eshte faji im, aq sa eshte faji i gurit. Dikujt me duhet t’i gjuaj, dikujt dihet t’i dhembe guri im, ashtu siç pushteti me gjuan mua, ashtu siç me dhemb mua thundrra e pushtetit.
Ky popull do te jete i lire, fizikisht dhe menderisht, kur te kuptoje qe pushteti duhet te gjuhet me gure, nuk duhet lene t’a zere gjumi. Pushteti duhet gjuajtur me gure cdo dite, me ose pa arsye, qofte edhe vetem per te mos e lene te pergjumet. Te qenit shoqeri demokratike (per aq sa mund te kete vend ketu kjo fjale) nuk do te thote qe duhet t’i mbrome institucionet me cdo kusht, por do te thote pikerisht te kesh te drejten, por mbi te gjitha pergjegjesine per t’i gjuajtur me gure atyre, per t’i djegu ato, nese nuk e kryejne me funksionin per te cilin jane ndertuar, apo me keq, bjne te kunderten e asaj per te cilen jane ngritur.
Dmokracia eshte gure, gure qe fluturojne mbi koken e atyre qe kane pushtetin, mbi koken e atyre qe do t’a marrin pushtetin, mbi koken e atyre qe s’uan te ikin nga pushteti dhe mbi koken e kujtdo qe mbron pushtetin ne kurriz te qytetareve.
DEMOKRACI ESHTE TE GJUASH ME GURE!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s